+48 695 365 867

BIOSTYMULACJA – kwas L-polimlekowy (Sculptra)

BIOSTYMULACJA – kwas L-polimlekowy (Sculptra)
Co to jest kwas L-polimlekowy?
Toksyna botulinowa typu A (BoNT-A) jest to tzw. neuromodulator, czyli lek od wielu, który powoduje zahamowanie przedostawania się impulsu nerwowego do mięśnia. W medycynie zjawisko to wykorzystuje się do wywołania relaksacji wybranych fragmentów mięśni w celach leczniczych lub estetycznych. Efekty działania neuromodulatora są całkowicie odwracalne w przeciągu kilku miesięcy, gdyż zakończenie nerwowe oraz mięsień ulegają regeneracji. Aktualnie na rynku dostępnych jest kilka preparatów BoNT-A, które różnią się od siebie aktywnością i sposobem obliczania dawki. Są to leki dostępne wyłącznie na receptę i ważne jest aby stosować preparaty z pewnych źródeł, dopuszczone do obrotu w Polsce.
Wskazania

Kwas L-polimlekowy stosuje się wszędzie tam, gdzie wymagana jest poprawa jakości skóry takich jak: 

twarz 
szyja
dekolt
ramiona 
ręce
brzuch 
uda
okolice kolan
pośladki

Informacje o zabiegu

Zabieg polega na ostrzyknięciu preparatem za pomocą igły lub mikrokaniuli wybranych okolic ciała. Bezpośrednio po zabiegu występuję efekt wypełnienia, lecz zanika on po kilku dniach. Jest to związane z wchłonięciem się wody użytej do rekonstytucji preparatu. Właściwy efekt działania preparatu pojawia się stopniowo w przeciągu kilku tygodni. W celu uzyskania optymalnych rezultatów najczęściej zaleca się wykonanie dwóch lub trzech zabiegów w odstępach co 6-8 tygodni. Efekt zabiegu zwykle utrzymuje się około dwa do trzech lat, jednak może być dłuższy lub krótszy. Aby utrzymać efekt wcześniej wykonanej serii zabiegów wystarczy powtórzyć jeden zabieg co około 1,5 roku. Nie ma potrzeby wykonywania testów alergicznych przed zabiegiem. Preparat zawiera środek znieczulający.

Bezpośrednio po zabiegu mogą wystąpić typowe objawy związane z iniekcją takie jak zaczerwienienie, tkliwość, obrzęk, wylewy krwawe. Objawy te ustępują zwykle samoistnie w przeciągu 1-14 dni po zabiegu. Zwykle są one minimalnie nasilone i powodują potrzeby zmiany trybu życia bezpośrednio po zabiegu.

Po każdym zabiegu należy wykonywać masaż skóry poddanej zabiegowi. Masaż należy wykonywać minimum dwa razy dziennie przez ok. 3 minuty w okresie 7 dni. Masaż jest bardzo ważny, gdyż zapewnia równomierne rozłożenie się preparatu w skórze i tym samym równomierną odbudowę kolagenu. Jeśli nie wystąpiły po upływie kilku godzin od zabiegu żadne niepokojące objawy można nałożyć makijaż. Należy unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV do czasu ustąpienia ewentualnego obrzęku i zaczerwienienia.

Przeciwwskazaniem do użycia kwasu L-polimlekowego jest spotykana niezwykle rzadko nadwrażliwość na składniki preparatu, choroby autoimmunologiczne w fazie aktywnej oraz choroby infekcyjne skóry w miejscu planowanego wstrzyknięcia. Preparat nie był badany u kobiet w ciąży i matek karmiących.